حساب کاربری

حداقل 8 کاراکتر

انواع پارچه تی شرت

انواع پارچه تی شرت

آشنایی با انواع پارچه تی شرت

زمانی که بحث پارچه های تی شرت به میان می آید، فاکتور های متعددی مطرح می شود که افراد می توانند در نظر داشته باشند. هر فاکتوری به نوبه خود باید ها و نباید های متنوع مخصوص به خود را دارد و در این زمینه هیچ شواهد معتبری وجود ندارد که بتواند برتری یک فاکتور نسبت به دیگری را نشان دهد.

تنها چیزی که در این خصوص اهمیت دارد این است که اطمینان حاصل کنید که بهترین مورد را برای خودتان انتخاب می کنید. پارچه مورد استفاده برای تی شرت ها نه تنها برای نوع طراحی و رنگ آمیزی لباس اهمیت دارد، بلکه همچنین نقش اساسی را در احساسی که افراد با پوشیدن لباس پیدا می کنند و نحوه استفاده از تی شرت دارد.

برخی از انواع پارچه های مورد استفاده برای دوخت تولید تی شرت ها جوهر و رنگ استفاده شده را بهتر از سایرین نگه می دارد، در حالی که شاید سایر پارچه طول عمر بیش تری داشته باشند. اگر که شما تفاوت میان پارچه های مورد استفاده برای تی شرت ها را بدانید، بهتر می توانید در خصوص انتخاب نوع تی شرت و پارچه مورد استفاده برای تولید آن تصمیم گیری کنید.

تا همین اواخر اکثر افراد در خصوص درک و فهم درست لیبل های لباس ها با مشکل مواجه بودند و نمی توانستند به خوبی آن ها را بفهمند. در بیش تر زمان ها لیبل های به کار رفته در تی شرت ها آزار دهنده و مزاحم به نظر می آید و تنها کاری که بیش تر افراد با آن می کنند قیچی کردن و دور انداختن این لیبل ها از تی شرت های شان است.

اما به هر حال، با افزایش میزان شفافیت و روشنی برندهای تجاری، مشتریان و مصرف کنندگان تی شرت ها هم اکنون این امکان را دارند تا به درستی معنی و مفهوم لیبل های مورد استفاده در لباس هایی که روزانه می پوشند را بفهمند و معنی حقیقی آن را بدانند.

بیش تر اوقات، این لیبل ها سه مورد اصلی را بیان می کنند: دستورالعمل های مراقبتی از لباس، لوگوی برند تجاری مربوطه را نشان می دهند و از همه مهم تر این که متریالی که در تولید تی شرت مربوطه به کار رفته است را نشان می دهد.

چه کسی لباس های شما را تولید کرده است؟

اتیکت کوچک درون لباس شما تمام داستان را به طور کامل در خصوص لباس تان مطرح نمی کند. چرخه به هم متصلی از روابط و افراد در روند تولید تی شرتی که بر تن شماست دخیل است، از کشاورزی که کشت و برداشت پنبه ها را بر عهده داشته است تا کسی که این پنبه ها را به نخ تبدیل کرده و در نهایت فردی که نخ ها را در کنار هم دوخته و بافته تا تی شرت یا لباس مورد نظر از پارچه دوخته و تولید شود.

پارچه تی شرت

در نهایت اما، ما به اطلاعات بیش تری از هر آن چه که اتیکت لباس های مان به ما می دهند نیاز داریم، بیش تر از این که لباس ها در کجا تولید شده اند. ما نیاز داریم که بدانیم چه کسی لباس های مان را تولید کرده است و به چه دلیل متریال به خصوص به کار رفته در تولید لباس انتخاب شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

این لیبل ها حاوی شواهد و داده هایی هستند که نشان می دهد کارگران دستمزد هایی منصفانه را دریافت کرده اند، مانند لیبل تجارت منصفانه استرالیا.

برندی همچون برند Lush از استیکر هایی با نشان دادن موقعیت جغرافیایی، نام و چهره افرادی که هر محصول را تولید کرده اند، استفاده می کند. داشتن توقعی بیش تر از تولید کنندگان لباس ها می تواند به شما کمک کند تا در خصوص هر آن چه که می خواهید در ارتباط با نحوه تولید تی شرت تان بدانید را بیاموزید.

تی شرت های شما از چه پارچه ای تولید شده است؟

پارچه استفاده شده برای تولید تی شرت درست به اندازه کیفیت لباس های تولید شده تاثیر چشم گیری بر محیط اطراف دارد. هر فردی به دنبال بالاترین و بهترین کیفیت است، بهترین پارچه را می خواهد و به دنبال آن نیز به دنبال راحتی و دوام طولانی مدت پارچه و لباس مورد نظر می باشد. متریال به کار رفته در تولید لباس ها می تواند برای اکثر مشتریان امری گیج کننده باشد و به همین دلیل است که چرا پاسخ های درستی برای اکثر سوالات مشتریان در ارتباط با این که لباس های شان باید از چه موادی تولید شده باشد وجود ندارد.

انواع پارچه تی شرت
پارچه تی شرت

هر مشتری نیاز دارد تا لحظاتی را به پارچه ها بنگرد، الیاف را بررسی کند و در خصوص متریال به کار رفته در آن ها دقت کند تا از مضرات و مزایای این متریال در خصوص محیط زیست و راحتی شخصی شان مطلع شوند.

بیایید بررسی مختصری را در خصوص بیش ترین متریال متدوالی که برای تولید پارچه های مورد استفاده در تولید تی شرت ها به کار می روند را انجام دهیم و در خصوص مزایا و مضرات هر یک از این متریال اطلاعاتی را داشته باشیم.

پنبه یکی از متداول ترین و رایج ترین انواع پارچه هایی است که برای تولید انواع تی شرت ها مورد استفاده قرار می گیرد، اما شما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که برای تولید انواع تی شرت ها، پنبه های متفاوت و متنوعی وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع الیاف پنبه

پنبه شانه دار – Combed cotton

زمانی تولید می شود که رشته های کوتاهی استخراج می شوند، سپس شانه های مخصوصی الیاف ها را صاف می کنند. این فرایند منجر به نرم تر شدن، لطیف تر شدن و محکم تر شدن پارچه می شود. این نوع پارچه گزینه مناسبی برای رنگ آمیزی و طرح روی پارچه است.

پنبه ارگانیک – Organic cotton

بسیار نرم تر و راحت تر است و یک گزینه معروف و پر طرفدار است. این نوع از پنبه از سایر پنبه های معمول گران قیمت تر است و معمولا بدون هر گونه ماده اضافی و شیمیایی و حشره کش ها کشت داده می شود.

پارچه جودون تی شرت
تی شرت یقه دار تولیدی تی شرت

یکی از با دوام ترین و با کیفیت ترین پنبه هایی که با صرف هزینه می توانید خریداری کنید، پنبه پیما است. این نوع پنبه با کمی الیاف اضافی می تواند نرمی تی شرت ها را نیز تامین کند. این نوع پنبه بسیار با دوام است و در برابر بسیاری از تیمار هایی که روی پارچه صورت می گیرد از جمله کش آمدن پارچه مقاوم است.یک نوع به خصوص از پنبه پیما به نام سوپیما نیز وجود دارد که مشخصات و ویژگی های آن مشابه پنبه پیما است اما منحصرا در ایالات متحده آمریکا رشد می کند.

نخ رشته های پنبه ای نیز نوعی از پنبه است که به وضوح در پارچه ها قابل مشاهده نیستند و نخ ها بسیار ظریف و سبک هستند. این نوع قبل از در هم تنیده شدن و بافته شدن پنبه تولید می شود، زمانی که پنبه پیچ و تاب خوردگی هایی نامنظم و نامرتب دارد. این نوع از پنبه مشخصات منحصر به فردی دارد. این نوع بسیار سبک است، هوا به راحتی از آن عبور می کند و به بدن نمی چسبد. بافت آن به صورت طبیعی است و این بدان معناست که این نوع از پارچه ها نیازی به اتوکشی ندارند.

مزیت های تی شرت های پنبه ای

 • از متریال طبیعی تولید شده است
 • از منابع تجدید پذیر استفاده شده است
 • جریان هوا را عبور می دهد ( پارچه تنفس دارد )
 • برای پوست های حساس بسیار عالی و مناسب است
 • به شدت نرم و لطیف است
 • به ترکیبات و مواد شیمیایی نیازی ندارد

مزایای مطرح شده برای تی شرت های پنبه ای عالی به نظر می رسد، اما آیا مضراتی را نیز می توان برای تی شرت های پنبه ای در نظر گرفت؟
 • هزینه های تولید آن به نسبت گران تر است
 • برای تولید این جنس از تی شرت ها به آب بیش تری نیاز است
 • به زمین های کشاورزی زیادی برای کشت و پرورش پنبه نیاز است
 • مشتریان برای خرید این جنس از تی شرت ها باید هزینه های بیش تری را بپردازند
 • نسبت به آسیب رسیدن حساس هستند

⇐ پارچه لنین ( الیاف طبیعی کتان )

تی شرت های بسیار زیادی وجود دارند که برای تولید آن ها از پارچه کتان استفاده می شود. این پارچه ها نیز منشا طبیعی دارند و از گیاه کتان برای دستیابی به آن ها استفاده می شود و سپس الیاف به دست آمده در هم بافته شده و بافتی یکدست کتانی را به دست می آورند.

این جنس یک پارچه پر طرفدار و محبوب برای تولید انواع لباس های مناسب فصل تابستان است، چرا که به خوبی تبادل هوا از آن صورت می گیرد و بسیار سبک، خنک و راحت است. این جنس از پارچه همچنین رطوبت را به سرعت به خود جذب می کند و سریع نیز خشک می شود. با وجودی که گزینه مناسبی برای تی شرت های تابستانی است اما به سرعت و به آسانی نیز چروک می شود.

الیاف طبیعی لینن رطوبت را سریع‌تر از پارچه‌های دیگر جذب می‌کند و خیلی زود هم خشک می‌شود و همین مورد یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که مردم علاقه زیادی به استفاده از آن در فصل‌های گرم سال دارند. این پارچه‌ها معمولاً بدون پرز هستند و گرد و غبار را دفع می‌کنند.یکی از ویژگی‌هایی که لینن را بسیار معروف کرده است، سبک بودن آن است. این ویژگی در کنار راحتی و جذب بالای رطوبت، آن را به بهترین گزینه برای استفاده در فصل‌های گرم سال تبدیل کرده است.

یکی از خواص لینن چروک‌پذیری بالای آن است که آن را تبدیل به پارچه‌ای زنده کرده است. پارچه‌های لینن خالص با تا شدن به راحتی چروک می‌شوند. به همین دلیل در لباس‌های لینن معمولاً درصدی پنبه هم اضافه می‌کنند. البته این چین و چروک‌ها با اتوکشی به راحتی باز می‌شود اما حتی اتو کردن هم می‌تواند باعث چروک شدن پارچه شود. پس توصیه می‌شود لباس‌های لینن خود را آویزان کنید.

معمولاً لکه‌ها بر روی پارچه‌های کتان به راحتی با آب و صابون شسته می‌شود اما بهتر است قبل از استفاده از مواد شوینده، لیبل روی لباس را مطالعه فرمایید تا ناخواسته به لباس آسیبی نرسانید.

انواع پارچه تی شرت
پارچه تی شرت

⇐ پارچه پلی استر

یکی دیگر از الیاف های متداولی که برای تولید و دوخت انواع تی شرت ها مورد استفاده قرار می گیرد، جنس پلی استر است. این جنس از پارچه نیز به سرعت خشک می شود و به هیچ عنوان دچار کپک روی لباس نمی شود. این پارچه همچنین بدون نیاز به هر گونه کششی، شکل و ساختار خود را حفظ می کند. بیش تر ورزشکاران در مسابقات و تورنومنت های ورزشی شان از تی شرت های جنس پلی استر استفاده می کنند.

پارچه های پلی استری، پارچه های سنتتیک هستند و در تولید آن ها از متریالی همچون پلاستیک، نایلون، استات و آکریلیک استفاده می شود. جنس های پلی استری نیز بسیار بادوام هستند و بعد از شست و شو به سرعت خشک می شوند. این پارچه ها همچنین به شدت انعطاف پذیر هستند و از لحاظ هزینه ای نیز نسبت به سایر تی شرت ها، مقرون به صرفه هستند.

پارچه جودون تی شرت
تی شرت یقه دار تولیدی تی شرت

این پارچه ها به صورت بالقوه قابلیت بازیافت را دارند و می توان آن ها را با پنبه نیز مخلوط کرد. به همراه این مشخصه های مثبتی که دارد اما، جنس پلی استر نقاط ضعفی نیز دارد. سرعت تجزیه شدن پارچه ها و متریال پلی استری بسیار کند است و سریع تجزیه نمی شود. همچنین میزان تبادل هوای آن کم است و هوا به راحتی در این تی شرت ها جریان نمی یابد. همچنین در هنگام شست و شوی این لباس ها ممکن است میکروفیبر های پلاستیکی در آب آزاد شود که همین امر به نوبه خود منجر به آلودگی آب خواهد شد.

⇐ پارچه ریون

ریون یکی دیگر از جنس های پارچه ای است که در تولید لباس های ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد و این جنس از متریال مقرون به صرفه تر جایگزین ابریشمی تولید می شود. در نتیجه می توان آن را از جمله جنس های مقرون به صرفه ابریشم در نظر گرفت.

ریون یک فیبر ساخته دست انسان است که از منابعی چون درختان، گیاهان و پنبه برای ساخت و تولید آن استفاده می شود. چیزی که در نهایت از این متریال به دست می آید، پارچه ای ابریشمی است که احساس لطیف و راحتی و نرمی را به ارمغان می آورد. این جنس پارچه بسیار شل و افتاده است. این پارچه به خوبی رنگ می گیرد و میزان جذب آن بالاست. با این حال، این جنس از پارچه به راحتی چروک می شود و نمی توان آن را به عنوان یک گزینه سازگار با محیط زیست در نظر گرفت.

 • پارچه ریون جودون: این پارچه را با نام کجراه نیز می‌شناسند که این نوع پارچه با محبوبیتی که دارد، یکی از پارچه‌های پر تولید در کارخانه‌ها می‌باشد. در بحث تولید لباس دخترانه یا زنانه غیر از پارچه‌هایی شبیه به کتان، حریر، گیپور و تور، لازم است تا از بین انواع پارچه‌های ریون نیز حتماً چند مدل را در اختیار بگیریم که یکی از جدیدترین آنها پارچه ریون جودون خواهد بود. خرید این پارچه از نمایندگی‌ها پیشنهاد می‌شود چرا که به علت جدید بودن بافت این پارچه ممکن است واسطه‌ها قیمت‌های بالایی را به شما اعلام کنند.
انواع پارچه تی شرت
پارچه تی شرت

پارچه لاکرا یا لایکرا ( Lycra )

این نام بسیار شناخته شده است اما در واقع این اسپاندکس است که به دیگر متریال های مورد استفاده در تی شرت ها افزوده می شود. این ماده برای این منظور در بافت و ساختار متریال تی شرت ها استفاده می شود که امکان کش آمدن و انعطاف بیش تری را فراهم آورد. و به دلیل همین مشخصه و کش آمدن بیش تر این جنس، بیش ترین و شاخص ترین متریالی است که می توان در تولید تی شرت های ورزشکاران با تحرک بالایی که دارند مشاهده کرد.

انواع پوشاک و لباس های ورزشی مانند لباس کشتی گیران، کمربند، دستکش، انواع جوراب، ساق پوش، باندهای کشی مخصوص ارتوپدی، لباس های قایقرانی، شلوار جین چسبان، شلوار اسکی، زیر شلواری، مایو مناسب برای حمام کردن، شلوار تنگ و بسیاری کاربردهای دیگر.لاکرا برای تولید انواع لباس معمولا با پنبه یا پلی استر ترکیب می شود و یک پارچه با بافت بسیار مقاوم تولید می شود.

پارچه لاکرا تولید تی شرت

چگونه پارچه تریکو پنبه لاکرا باکیفیت را تشخیص دهیم؟

 • برای این منظور می توان به نوع تولید نخهای به کار رفته در آن دقت کرد.
 • باید در هنگام خرید از فروشنده سوال کرد، که یکی از این موارد، نوع نخ به کار رفته در پارچه است
 • بی کیفیت ترین آن نخ اپن است البته معمولا برای لباس زیر مورد استفاده قرار گیرد.

به دلیل اینکه نخ پنبه اپن در آن به کار رفته و از بقیه نخها بسیار ارزانتر است، به همین خاطر پارچه ای با قیمت پایین به دست می آید.برای لباس زیر که باید پنبه داشته باشد و هم ارزان باشد، گزینه خوبی است.

هزینه های مرتبط با پارچه تی شرت ها

بسیاری از خرده فروشان بزرگ با درو زدن برخی موارد متعدد هزینه های تولید و فروش را پایین نگه می دارند. این امر ممکن است با استفاده بیش تر از مواد و متریال مقرون به صرفه محقق شود و یا این که دستمزد های کم تری به کارگران بپردازند و در نهایت این که به راحتی برخی از مراحل تولید را حذف کنند و تغییر دهند و آن ها را آسان تر و کم هزینه تر کنند.

با این که تمامی این راهکار ها می تواند منجر به تولید تی شرت هایی با هزینه ای کم تر و مقرون به صرفه تر شود، اما ممکن است همیشه بعد از اولین شست و شوی تی شرت بهترین و بالاترین کیفیت آن را شاهد نباشیم.

مشکلی که وجود دارد این است که در بیش تر مواقع تا زمانی که شما حداقل یک یا دو بار تی شرت را در ماشین لباس شویی نیاندازید، متوجه کیفیت پایین و ضعیف آن نخواهید شد.قیمت اما همیشه نمی تواند کیفیت نهایی را تضمین کند. در بیش تر مواقع گران قیمت تر بودن یک لباس مربوط به نام تجاری برند مورد نظر هستند تا کیفیت تی شرتی که توسط برند مورد نظر تولید شده است.

در بیش تر مواقع بر اساس توافق جمعی که در نظر مردم وجود دارد، بیش تر تی شرت هایی از جنس پنبه ای بیش ترین و بالا ترین میزان کیفیت را دارند. الیاف ها و پارچه هایی که منشا طبیعی و ارگانیک دارند معمولا بیش تر از انواع سنتتیک و مصنوعی عمر می کنند و دوام دارند.

در خصوص انواع مصنوعی معمولا فشردن پارچه لباس هنگام شست و شو مساله ساز می شود. تی شرت هایی که از جنس پلی استر هستند اغلب اوقات بعد از چند بار شست و شوی دستی از شکل و فرم خود خارج می شوند. این نکته را نیز خاطر نشان می کنیم که حتی زمانی که روی لباسی نوشته شده است ۱۰۰ درصد پنبه این امر به معنی این نیست که حتما لباس کیفیت بسیار بالایی دارد و همین امر نیز جای تاسف دارد.

انواع پارچه تی شرت
پارچه تی شرت

همه انواع پنبه ها به صورت یکسانی تولید نمی شوند.نحوه تولید و فراوری پنبه ها متفاوت است و برخی کوتاه مدت بوده و دسته ای دیگر بلند مدت تر هستند.

هر چه بافت های ایجاد شده برای پنبه ها به هم نزدیک تر باشد و بهم فشرده تر شوند، تی شرت تولید شده رشته های طولانی تری دارد. این امر به این معنی نیست که تی شرت تولید شده سنگین تر است یا به صورت متفاوتی پوشیده می شود. این امر تنها به این معنی است که تراکم پارچه نسبت به ضخامت آن متفاوت است.

این طول الیاف ها معمولا با توجه به کیفیتی در انواع پنبه ها وجود دارد یافت می شود و هر چه طول الیاف بیش تر باشد، پارچه نهایی نیز بهتر و با کیفیت تر است.

برای دوام و نرمی بیش تر می توان آن ها را به هم متصل کرد که همین امر معمولا منجر به کیفیت بیش تر می شود. متاسفانه در این میان چیزی که می تواند باعث گول خوردن شما شود این است که افزودن آهار نیز می تواند منجر به نرمی پارچه ها شود، اما متاسفانه این نرمی بعد از چند بار شست شو و به مرور زمان از بین خواهد رفت.

باید به سمت متریال طبیعی بروید؟

اغلب افراد بر این باورند که منسوجات خوب و بد دارند و هر دوی این موارد وجود دارد و حق با آن ها است. همین امر نیز می تواند در خصوص متریال سنتتیک و مصنوعی نیز صادق باشد. پلی استر در بیش تر مواقع شهرت بدی دارد اما این بدین معنی نیست که استفاده از این پارچه خوب نیست.

برخی از برند های تجاری از پارچه ها و منسوجات مصنوعی استفاده می کنند تا از این طریق قیمت ها را پایین نگه دارند. در برخی موارد دیگر نیز افزودن متریال مصنوعی برای افزایش خاصیت ارتجاعی، نفوذپذیری و افزایش تبادل هوای لباس صورت می گیرد. الیاف ها و متریال مصنوعی استفاده شده در تولید لباس های ورزشی معمولا ساخته دست انسان ها هستند.

درک و فهم دقیق مسیری که یک تی شرت تولید شده است می تواند به شما برای دستیابی به برآوردی در خصوص کیفیت آن کمک کند و از این طریق شما ایده ای برای تعیین میزان کیفیت تی شرت ها به دست خواهید آورد. در صورتی که مسیر تولید و ابزار ها و فرایند هایی که در مسیر تولید مورد نیاز هستند ضعیف باشند، با کیفیت بودن و خوب بودن متریال اولیه تولید هیچ اهمیتی ندارد.

دوخت ها و گره های بسیاری متفاوتی برای دوخت پارچه های تی شرت در دسترس است که می تواند برای افزایش میزان دوام پارچه ها مورد استفاده قرار بگیرد.

علاوه بر این روش های آزمایشی و تست کردن کیفیت و دوام تی شرت ها نیز موجود است که در زمان خرید آن ها می توانید به کار ببرید:

 • لمس کردن
 1. به صورت تقریبی لمس کردن یک تی شرت می تواند به شما بگوید که آیا کیفیت لباس مورد نظر خوب است یا نه. در هنگام لمس کردن لباس مورد نظر نباید احساس خشکی یا شل بودن و نازک بودن زیاد کنید، تی شرت با کیفیت باید هم زمان هم نرم باشد و هم ساختار محکم و با دوامی داشته باشد.
 2. زمانی که متریال استفاده شده هم نرم باشند و هم سفتی و دوام لازم را داشته باشند، شانس این که تی شرت مورد نظر کیفیت بهتر و خوبی داشته باشد بیش تر می شود.
 • لیبل های تی شرت ها.
 1. شاید در اتیکت ها میزان دوخت و تعداد آن ها مشخص نشود و نتوان کاملا مسیر تولید را از این طریق دنبال کرد، اما با این حال لیبل ها نوع متریالی که برای تولید تی شرت مورد استفاده قرار گرفته است و این که آیا با دیگر پارچه ها و الیاف ها ترکیب شده یا نه را نشان خواهد داد.
 •  پارچه را در دستان خود فشرده کرده و چروک کنید.
 1. بعد از انجام این کار پارچه را رها کنید، در صورتی که هنوز هم آثار چین و چروک ها به همان شکل روی پارچه باقی بمانند، این امر نشان می دهد که کیفیت لباس زیاد هم خوب و عالی نیست.
 • تعداد دوخت ها.
 1. این امری است که باعث کنار هم ماندن تمامی بخش های لباس می شود و تولید کننده از آن جایی که دوخت بیرونی چیزی است که مقابل چشمان خریدار و مشتری قرار دارد همیشه توجه زیادی به آن می کند.
 2. برای این که از کیفیت و دوام دوخت تی شرت مطمئن شوید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دوخت داخلی آن را چک کنید. نشانه های دوخت ضعیف و تولید نامرغوب را در دوخت های داخلی لباس بررسی کنید.
 3. درک و فهمیدن دقیق پارچه های مورد استفاده برای تولید تی شرت ها درست به اندازه درک لیبل های روی آن ها ضروری و حائز اهمیت است.

 

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای ارتباط در WhatsApp کلیک نمائید
در کوتاهترین زمان پاسخگوی شما هستیم