چرا تی شرت ؟!

به این دلیل تی شرت نام برده شده است که دارای بدنه و آستین است، قدمت ریشه واژه تی شرت یه اوایل سال ۱۹۹۰ باز می گردد. تی شرت ها در طول تاریخ توسط تعمیرکاران، کشاورزان اولیه و بازیگران پوشیده شده است.

امروزه، مرکز عمده لباس بازار دو میلیارد دلاری است. تی شرت ها از بخشهای بسیار کاربردی لباس هستند که با دوام و متوع هستند و می توانند به عنوان لباس رو  و یا لباس زیر استفاده شوند. علاوه بر این، تی شرت دارای مجموعه رنگها، طرحها و سبکهای مختلفی است.

هنگامی که به دنبال خرید تی شرت هستید، پارچه ها و بافتهای مختلف را در نظر بگیرید. بعضی از آنها برای لباس های موقتی و شرایط آب و هوایی گرم مناسب هستند، در حالی که لباسهای دیگر بعنوان پوشش ورزشی و یا کسب و کار ایده آل هستند. برای پیدا کردن انواع زیادی از مارکها و مدهای تی شرت، سری به سایتهای ای بی و معاملات ای بی تی شرت بزنید.

تی شرت

پارچه های محبوب تی شرت

تی شرت از انواع پارچه های متفاوت ساخته شده است. قبل از خرید هر نوع پارچه  بهتر است کمی در مورد مواد اولیه آن تحقیق کنیم. علاوه بر این، بهتر است در زمان پوشیدن هر نوع پارچه برای تناسب با محیط زیست اگاهی کسب کنیم.

پنبه

پنبه محبوب ترین پارچه برای تی شرت است. پنبه پارچه ایی نرم، محکم و لطیف است. قیمت آن نیز بسیار مقرون به صرفه است. پنبه چین و چروک دارد، بنابراین برای جلوگیری از چین خوردگی بلافاصله آن را از ماشین خشک کنى بیرون بیاورید. پنبه برای پوشش روزمره و موقتی پارچه ایده آلی است. انواع مختلفی از پنبه در لباس استفاده می شود که هر یک کمی متفاوت است.

پنبه شانه شده کمی گران تر از پنبه معمولی است، پنبه شانه شده بسیار نرم است. این پنبه طی عملیات خاصی قبل از اینکه الیاف پنبه بصورت رشته طناب بافته شوند تهیه می شود. برای انجام این کار، برسهای نازکی برای خلاص شدن از شر رشته های کوتاه استفاده می شود و الیاف یکنواخت می شوند. نتیجه کار پارچه قوی تر، نرم و صاف است.

پنبه عالی

پنبه عالی با استفاده از روش هایی تولید می شود که چندان بر محیط زیست تاثیر نمی گذارند. به عنوان مثال، محصول پنبه عالی موجب حفظ حاصلخیزی خاک و کاهش نیاز به کود و آفت کش ها می شود. بخاطر روشهای سخت رشد گیاه، پنبه عالی گران تر از پنبه معمولی است. با این حال، جنس آن بسیار نرم است.

پنبه نوع بلند سوپیما

بالاترین کیفیت پنبه در دسترس مربوط به پنبه پیما است که از الیاف بسیار بلند ساخته شده است. این الیاف بلند پنبه را بسیار نرم و با دوام می کنند. پنبه سوپیما در بافت همانند پنبه پیما است. فقط حاوی ۱۰۰ درصد پنبه پیمای رسیده آمریکایی است. این پنبه ها در برابر کرک شدگی یا پرز دادن، بی رنگ شدن و کشش حتی پس از شستشوی زیاد مقاوم هستند. در واقع با هر بار شستشو، پنبه نرم تر می شود.

پنبه نیم تاب

بنظر می رسد که پنبه کثیف دارای توده های جزئی در پارچه باشد. این پدیده بعلت فرایند تولید قبل از بافتن پنبه است که در طی آن پنبه بهم پیچیده می شود و پیچش نامنظمی ایجاد می کند. نتیجه آن پارچه ایی با بافت منحصر به فرد به است. تی شرت های کثیف دارای رنگ روشن و لطیف هستند و به بدن نمی چسبند. بخاطر این که بافت پارچه به طور طبیعی خاص به نظر برسد، نیازی به اتو کردن وجود ندارد، چرا طراحی آن طوری است که لازم نیست سطح همواری داشته باشد.

کتان تی شرت

از پارچه کتانی هم ساخته می شود. کتان از گیاه بوته کتان ساخته می شود و دارای بافت بافتدار است. این پارچه سبک، لطیف و رطوبت افروز است و گزینه مناسبی برای فصل تابستان است. با توجه به گونه های متفاوت این نوع پارچه، هنگام خیس شدن مستحکمتر می شود. با شستشوی مکرر، نرم تر و نرم تر می شود. حرکت نزولی، تنها نقطه ضعف در انتخاب تی شرت کتانی این است که آن به راحتی چین و چروک می شود و اغلب باید اتو شود.

لیکرا مصنوعی

خریداران اغلب اسم لیکرا به گوششان خورده است؛ با این حال، این واژه نام تجاری مواد معروف مانند اسپندکس  است. اسپندکس و یا لیکرا ماده ایی چسبناک است که اغلب به پیراهن اضافه می شود تا ظاهر بهتری داشته باشد. این مواد اغلب در پوشاک ورزشی یافت می شوند چون تحرک پذیری را آسان می کند.

پلی استر

پلی استر پارچه بسیار مستحکمی است که مزایای بسیاری دارد. سریع خشک می شود، سفیدک نمی زند و یا از فرم خارج نمی شود و بسیار آسان در ماشین لباس شویی شستشو داده شده و خشک می شود. پس از سایش و شستن مکرر آن، شکل خود را حفظ می کند و در برابر چروکیدگی یا کشش مقاوم است. بنابراین ماده بسیار عالی است که اغلب در پوشاک ورزشی دیده می شود.

ریون (ابریشم مصنوعى)

ریون جایگزین مقرون به صرفه تری نسبت به ابریشم است، نوعی الیاف دست ساز انسانی است که از درختان، پنبه و گیاهان بدست می اید. این پارچه به صورت ابریشمی بافته و تافته می شود و بلحاظ خاصیت ابریشمی پارچه ایی لطیف است که اغلب در لباس های ورزشی یافت می شود. این پارچه به راحتی مزین می شود، رنگ کردن آن ساده بوده و بسیار جاذب است. با این حال با پوشش طولانی مدت ظاهرش از بین می رود و رنگ و رویش از بین می رود. ابریشم مصنوعی همچنین بسادگی چین و چروک می شود.

مودال

نوعی ابریشم مصنوعی است که از الیاف گیاهی شرکت بیچوود ساخته شده است، دارای پوشش مزین زیبا و خوش زستی است. مودال نرم و لطیف است. هنگام لمس آن احساس سردی به ادم دست می دهد و زمانی که مرطوب می شود به سرعت خشک می شود و پوشش مناسبی برای فصل تابستان است. این پارچه در برابر جمع شدگی و محو شدگی رنگ مقاوم است. نرم باقی می ماند و در مقایسه با ریون یا ابریشم مصنوعی معمولی به سرعت بصورت گلوله پشمی در نمی آید.

ترکیبات الیاف

اغلب تی شرتها ترکیبی از دو یا سه ماده هستند. نمونه بسیار معروف ترکیب پنبه و پلی استر است. با ترکیب این دو پارچه، بهترین کیفیت از هر دو گونه بدست می اید. این ترکیب در نتیجه وجود الیاف پنبه خنک و روشن باقی می ماند اما هنوز مانند پلی استر در برابر چین و چروک مقاوم و مستحکم است.

بافتهای محبوب

بسیاری از پارچه های تی شرت نیز دارای بافتهای مختلفی هستند. بافتها یا شل و یا مترکم هستند و شلی پارچه بستگی به تعداد رشته نخها در هر اینچ مربع دارد. بیشتر رشته نخ ها ناشی از وجود پارچه های سفت تر هستند. در بافندگی دو مشخصه مهم وجود دارند که باید به انها توجه کنید: تار و پود. تار اشاره به مجموعه ای از رشته نخهای دراز دارد. پود رشته نخی است که بر بالا و پایین رشته نخهای تار قرار داده شده است.

پارچه پنبه ایی

بافت ساده   ساده ترین بافت بنام بافت ساده مشهور است که بر روی الگو و پایین ان به راحتی قابل تشخیص است. رشته نخهای افقی (پود) بر روی بخش فوقانی و تحتانی رشته نخهای عمودی (تار) پیچ می خورند. این بافت بسادگی چین و چروک می خورد و مانند برخی بافت های دیگر جاذب نیست. بنابراین نباید آن را در روزهایی استفاده کنیم که باید خنک بمانیم، از جمله در طول روزهای گرم تابستان و یا برای تمرینهای شدید. در عوض برای روزهای سردتر و یا روزهای کاری در اداره مناسب است.

 بافتهای یکنواخت

بافت یکنواخت شبیه بافت ساده است. با این حال، رشته نخهای تار و پود دارای رنگهای متناوبی هستند و تاثیر هیتر ایجاد می کنند. تیشرتها با این بافت گزینه خوبی برای آب و هوای گرم هستند.

پارچه نازک لباسى زنانه(وال)

  در بافت پارچه نازک لباسی زنانه، رشته نخهای تار و پود چندین بار در هم بافته می شوند تا حاصل آن دارای اشکال مختلف پیچشی باشد. این نخهای عریضتر نوعی پارچه نرم، ظریف و سبک تولید می کنند. بافت پارچه وال لطیف است و انتخاب خوبی برای آب و هوای گرم است. چون بسیار سبک و روشن بوده و همچنین دارای لایه بندی خوبی است.

پارچه بافت جناغی

   بافت پارچه جناغی دارای خطوط مورب در میان الیاف پارچه است. پارچه های بافت جناغی دارای گونه های مختلفی هستند، مانند جناغی، جین ، دنیم ، پارچه خانه خانه مورب، پارچه کاوالری یا سواره نظام و پارچه گاباردین. پارچه های بافت جناغی پارچه هایی با بافت مقاوم در برابر چین و چروک هستند که مراقبت از آنها آسان است. بسیاری از این پارچه ها نیز بسیار محکم هستند و تی شرت های دارای این بافت برای مردان هنگام انجام کارهای ساخت و ساز گزینه مناسبی هستند. انتظار می رود که مصرف کنندگان توجه بیشتری به پارچه های بافت جناغی نسبت به پارچه های بافت ساده با توجه به تعداد زیادتر نخها بکنند.

بافت آکسفورد

بافت آکسفورد یکی دیگر از ماده های محبوب برای ساخت پیراهن است. این بافت مانند بافت ساده است. با این حال، دو یا چند رشته نخ تار بطور عرضی در کنار دو یا چند رشته نخ پود دارد. این کار باعث ایجاد بافت گسترده مانند بافت سبد می شود. این نوع از بافتها معمولا از تعداد نخهای بیشتری استفاده می کنند؛ بنابراین پارچه نرم و صاف و در عین حال گران قیمت تری است. چون تی شرت های دارای بافت آکسفورد ظاهر غیرطبیعی تری نسبت به برخی از گزینه های دیگر دارند، آنها برای کاربرد روزهای کاری گزینه خوبی هستند.

نتیجه گیری

این تی شرت ها باید در کمد لباس هر فردی وجود داشته باشند و بسیاری از مردان انواع تی شرت در مدها و رنگهای مختلف دارند. اینکه آیا خریداران مایل به خرید تی شرت برای اوقات فراغت در محیط خانه و یا محیط کاری در سالن ورزشی هستند، باید چندین عامل دیگر را هنگام خرید، مانند پارچه و بافت به یاد داشته باشند. انتخاب پارچه و بافت مناسب برای نیازهای خاص بر عملکرد و راحتی تی شرت تاثیر می گذارد. زمانی که خریداران آماده خرید تی شرت جدید و یا مستعمل هستند، باید بررسی کنند که ایا ای بی گزینه های بیشتری از مارک های تی شرت با قیمت های بیشتر دارد یا نه. همچنین باید مطمئن شوند که قسمت جستجوی معاملات ای بی را برای پیدا کردن سایر گزینه های لباس با هزینه های بسیار کم بررسی کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code