چاپ یا گلدوزی تیشرت کدام بهتر است؟

نحوه چاپ روی تی شرت

چاپ یا گلدوزی کدام بهتر است؟

اگر بپذیریم که تبلیغات یکی از راه ها و اشکال ارتباط با مشتری است، آنوقت شاید این سؤال پیش بیاید که این راه ارتباط با مخاطب چگونه و به چه شکلی است؟ در گذشته های دور آنچه از آثار باستانی به دست آمده اینکه تبلیغات به شکل حکاکی بر روی سنگ ها و صخره ها انجام می گرفته است یا وجود مدارک و شواهدی از انواع لوگو و اشکال تبلیغاتی بر جای مانده مغازه ها از هزار سال قبل کشورچین که همه به شکلی واضح از تبلیغات اشاره دارند، لذا با توجه به این موضوع می توان بخشی از شکل امروزی تبلیغات را چاپ و گلدوزی دانست. اینکه کسب و کارها برای تبلیغات خود چاپ را انتخاب کنند یا گلدوزی سوای از ذوق و سلیقه می تواند به بسیاری از مؤلفه های دیگر چون جنس و نوع پارچه، قیمت، اندازه یا شکل تبلیغ، دوام و ماندگاری و… مرتبط باشد.

چاپ یا گلدوزی تیشرت

چاپ تبلیغات بر روی پوشاک

چاپ یکی از انواع محبوب و پر طرفدار تبلیغات بر روی پوشاک است که به جهت هزینه های تمام شده کمتری که به نسبت گلدوزی دارد بسیار مورد توجه تبلیغات کسب و کارها واقع می شود. در واقع با پرداخت مبلغ کمتر در مقایسه با گلدوزی، صاحبان کسب و کارها می توانند تبلیغات سفارشی و اختصاصی خود را که می تواند شامل طرح و لوگو یا پیام متنی آنها باشد بر روی انواع البسه از لباس گرفته تا کلاه و شال و… چاپ نمایند. امروزه چاپ بر روی تی شرت به صورت ماشینی و بعضا با دستگاه های تمام اتوماتیک انجام می گیرد که می توان به ۵ روش مرسوم آن اشاره کرد که عبارتند از:

۱-چاپ سیلک (سیلک اسکرین)

در این روش که بسیار مرسوم هم هست به واسطه صفحه های تحت فشار که برای هر رنگ یک صفحه اختصاصی در نظر گرفته می شود رنگ بر روی پارچه چاپ می شود که از دوام بالایی هم برخوردار است.

۲-چاپ سابلیمیشن

در این روش جوهری که قرار است استفاده شود در دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد به حالت گاز در می آید و سپس طرح مورد نظر را بر روی بافت پارچه نقش می گذارد. معمولا در این روش محدودیتی برای انجام سفارش تک یا عمده وجود ندارد.

۳-چاپ مستقیم

در این روش رنگ به صورت مستقیم توسط چاپگرها بر روی پارچه چاپ می شود که چون می بایست طیف رنگ های بسیاری را در همان لحظه پردازش و چاپ کند کمی زمان بر خواهد بود که برای تیراژ کم روش ایده آلی محسوب خواهد شد.

۴-چاپ حرارتی

در این روش قبل از هرچیز طرح بر روی یک صفحه مخصوص چاپ می شود و سپس به واسطه حرارت بر روی پارچه انتقال می یابد. روش سریعی است منتها بر روی پارچه های خیلی نازک خوب جواب نمی دهد.

۵-چاپ استیکر (برش وینل)

در این روش طرح بر روی وینل که جنسی از مواد پی وی سی دارد و چسب دار نیز هست نقش داده می شود و سپس برش داده شده و با حرارت بر روی پارچه انتقال داده می شود که البته بیشتر به درد طرح های ساده می خورد.

گلدوزی تبلیغات بر روی پوشاک

گلدوزی قبل از آنکه به خدمت تبلیغات درآید، هنری از نوع صنایع دستی محسوب می شود که به جهت زیبایی های بصری و دوام و استحکامی که به طرح و نقش گلدوزی شده می بخشد بسیار مورد توجه است. امروزه انجام عملیات گلدوزی حداقل در حوزه تبلیغات با دست صورت نمی گیرد و با دستگاه های اتوماتیک انجام می شود که طرح و شکل اختصاصی مورد نظر کسب و کارها را در کمترین زمان و به سهولت با نخ های ابریشمی، اکریلیک یا معمولی بر روی انواع پارچه گلدوزی می کند. البته شکل دیگری از گلدوزی هم وجود دارد که بر روی برچسبی به اسم فوتر و به واسطه دستگاهی، طرح و شکل مورد نظرگلدوزی شده و سپس با بهره گیری از چسب مخصوص پشتش بر روی پارچه چسبانده می شود.

 

چاپ یا گلدوزی تیشرت

مزیت چاپ بر گلدوزی روی پوشاک

  • ۱-معمولا ارزان تر است البته در تیراژ های بالا ممکن است تفاوت قیمتی نداشته باشد.
  • ۲-بر روی هر نوع جنس پارچه حتی پارچه های خیلی نازک امکان چاپ وجود دارد.
  • ۳-محدودیت فضا برای چاپ بر روی پارچه وجود ندارد اما در نوع گلدوزی نهایتا تا ۲۵ سانتیمتر دستگاه امکان گلدوزی دارد.
  • ۴-تراکم یا حجم و اندازه زیاد تبلیغات برای چاپ روی پارچه آسیبی به آن نمی زند اما در گلدوزی ممکن است به سبب سوزن های زیادی که زده می شود کیفیت نهایی کار و عمر پارچه پایین بیاید.
  • ۵-معمولا بخصوص در شکل دیجیتالی اش، دقیق تر و با ظرافت بیشتر طیف رنگ ها و جزئیات طرح و نقش پیچیده تبلیغاتی را عملی می کند.

چاپ یا گلدوزی تیشرت

مزیت گلدوزی بر چاپ روی پوشاک

  • ۱-بادوام تر است و ماندگاری همیشگی دارد.
  • ۲-به سبب طرح و شکل های برجسته ای که ایجاد می کند زیباتر و چشمگیر تر به نظر می رسد.
  • ۳-به لباس جنبه هنری می بخشد و به نوعی شکل ماشینی هنرهای دستی محسوب می شود.
  • ۴-تعداد رنگی که در گلدوزی استفاده می شود بر خلاف چاپ تاثیری بر هزینه ندارد.

قیمت چاپ یا گلدوزی بر روی پوشاک

معمولا در تیراژهای بالا قیمت چاپ یا گلدوزی زیاد فرقی با هم نمی کند منتها به شرطی که این خدمات توسط مراکز تخصصی و اصلی اش چون مجموعه افرنگ جامه صورت پذیرفته باشد و به دام واسطه ها یا تازه کارها نیوفتاده باشید، اما به هر شکل مؤلفه هایی وجود دارند که سبب می شود قیمت یکی بر دیگری فزونی بگیرد مثلا در چاپ استفاده از تعداد رنگ بیشتر و در گلدوزی تعداد سوزنی که پارچه می خورد در قیمت نهایی تاثیرگذار است، ضمن اینکه در تیراژ پایین کلا کفه ترازوی قیمتی به نفع چاپ است.

یک نمونه گلدوزی لوگو روی تی شرت

نمونه گلدوزی روی تی شرت

یک نمونه چاپ لوگو روی تی شرت به صورت دیجیتال

تولید تی شرت یقه دکمه دار

یک نمونه چاپ کاتری لوگو روی تی شرت

چاپ کاتری روی تی شرت

یک نمونه گلدوزی لوگو روی تی شرت و کلاه

تولید تی شرت و تولید کلاه تبلیغاتی (۴۲)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code