پارچه فلامنت

پارچه فلامنت

الیاف بریده عبارت است از الیافی با طول استاندارد که ممکن است هر نوع ترکیبی داشته باشد، اما یک شتیپل پشم ممکن است به صورت یک گلوله پشم باشد و نه یک لیف. یک لیف پیوسته، مانند ابریشم طبیعی یا الییاف مصنوعی را ممکن ا ست بجای لیف، فیلامنت بنامند.

ریشه لغت

ریشه دقیق واژه شتیپل مشخص نیست اما ممکن است برگرفته از Wool Stapler باشد که شغلی بوده به دسته بندی و طبقه بندی الیاف پشم برحسب کیفیت شان مربوط می‌شده است. بنا به تعریف فرهنگ لغات Chambers ، واژه ستیپل به معنی مواد غذایی و سایر محصولات، از آلمانی قدیم گرفته شده که در آن زبان به معنی توده و یا کپه اجناس برای فروش بوده است.

الیاف پشمف

الیاف بزرگنمایی شده ابریشم، پشم و پنبه

طول شتیپل، که به عنوان یک از مشخصه های الیاف بریدهل شناخته می شود، عبارت است از میانگین طول یک گروه از الیاف، از هر جنس که باشند. طول شتیپل به منبع تهیه آن بستگی دارد. الیاف طبیعی (‌مانند پنبه و پشم)‌ در هر نمونه طولی در یک حدود مشخص دارند، در نتیجه طول ستیپل یک عدد میانگین است. در الیاف صنعتی که هر دسته به طول معین بریده شده است، طول ستیپل برای هر کدام الیاف آن دسته عدد معینی است. طول شتیپل در نخریسی از معیار های بسیار مهم است، چون ریسیدن الیاف کوتاه از الیاف بلند دشوارتر است و نخ حاصل از آنها نیز پرز بیشتری خواهد داشت.

در گذشته طول شتیپل با روش دستی اندازه گیری میشد که در آن شخص آزمایش گیرنده الیاف را روی پارچه سیاهی می گذاشت و اندازه گیری را انجام می‌داد. این کار برای الیاف پنبه ۵ دقیقه و الیاف پشم ۲۰ دقیقه طول می‌کشید. در دهه ۷۰ میلادی ماشین هایی برای این کار اختراع شدند و به کمک آنها، کار اندازه گیری تنها چند ثانیه طول می‌کشد.

 الیاف بلند یا فیلامنت

در مقابل واژه شتیپل از واژه فیلامنت یا الیاف بلند استفاده می‌شود که الیافی هستند کاملاً پیوسته یا تا حد زیادی پیوسته که برای ریسندگی استفاده می‌شوند. ابریشم که از پیله کرم ابریشم گرفته می‌شود، یک فیلامنت است. الیاف مصنوعی هم ممکن است به صورت فیلامنت تولید شوند. اگر فیلامان حاصل از الیاف صنعتی به طول های معین بریده شود، شتیپل یا الیاف بریده خوانده می‌شود.

کلیدواژه : پارچه فلامنت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code