ضرورت استفاده از لباس های مدرن در دنیای امروز

ضرورت استفاده از لباس های مدرن در دنیای امروز

تاکنون تحقیقات بی شماری در خصوص پوشاک فوق مدرن در کشورهای مختلف جهان صورت گرفته است که بخش قابل توجه آنها تعلق به قرن بیستم دارد. بیشتر طراحان لباس ، تاکید خود را بر روی جنبه های عملی و متنوع و چند منظوره بودن لباس ها در جهت تولید منسوجات و لباس های هوشمند و فوق مدرن داشته اند. گرچه با وجود نمونه هایی چند ؛ تحقیقی جدی در زمینه لباس های فوق مدرن و چند منظوره در ایران دیده نمی شود . شاید بتوان گفت اولین لباس هایی که با پارچه های الکترونیکی ساخته شدند ، پیراهن های هوشمندی بودند که توسط محققین دپارتمان مهندسی کامپیوتر و الکترونیک دانشگاه ویرجینیا طراحی شدند.

واژه پارچه و البسه مدرن

واژه پارچه های هوشمند به الیافی تلقی می شود که مانند پوست انسان عمل کرده و در شرایط دمایی متفاوت به نحوی که مناسب سیستم بدن انسان است عمل می کنند. در واقع منسوجات هوشمند منسوجاتی هستند که می توانند در سرما ، ما را گرم نگه دارند و در گرما خنکمان کنند یا راحتی لازم را برای ما فراهم آورند و همچنین آنها می توانند نیمه رساناهای سازنده قطعات الکترونیکی را در برداشته باشند. خیلی از منسوجات هوشمند در انواع پوشاک استفاده می شوند و هدف آنها ایمنی یا بهداشت یا راحتی است. پارچه های به کاربرده شده ، ترکیبی از الیاف طبیعی ، سیم های بسیار ظریف و فیبرهای نوری بودند. این پیراهن هوشمند برای اندازه گیری ضربان قلب ، تنفس و دمای بدن طراحی شد که توسط یک سیستم ریموت در زمان معین تقویت می گردید. منسوجات هوشمند نظامی نیز بسیار مهم هستند. لباس هایی که در شرایط سخت و حملات از بدن محافظت می کند یا لباس هایی که تغییر رنگ می دهند، از جمله کاربردهای مطرح نظامی هستند. لباس هایی که عرق را جذب می کنند نیز به نوعی هوشمند هستند، چرا که باعث می شوند در شرایط خاص لباس راحت باشد. در چنین لباس هایی سطح مقطع الیاف و خصوصیات عبوردهی و جذب آنها اهمیت دارد به طور مثال لباسی از جنس سخت و ضد آب با استری حساس در برابر دما به کوهنوردی که در هوای گرم یا معتدل حرکت کرده و به مناطق سرد و یخبندان می رسد ، این کمک را می کند که بدن این کوهنورد در تعادل دمایی قرار گرفته و عرق اضافی در زمان گرما از منافذ پارچه به خارج عبور کرده ولی هوای سرد بیرون به داخل نفوذ نکند، در نتیجه سبب هیچ عارضه ای برای فرد نمی شود.

ایران و لباس های هوشمند

شهر تهران به عنوان یکی از کلان شهرها با فضاهای میان شهری فراوان از جمله نقاطی است که استفاده از پوشاک مجهز و فوق مدرن مورد استقبال دانشجویان قرار می گیرد. دانشجویان به عنوان افرادی که بیشترین تردد و همچنین امکان بیشترین آسیب را در فضاهای بین شهری دارند ، نیازمند توجه ای ویژه می باشند. یکی از مهمترین نیاز دانشجویان در امنیت و استتار شهری، امکان جاسازی و شارژ دستگاه های الکتریکی در البسه آنان می باشد. این امر با تهیه و ساخت پوشاک هوشمند و فوق مدرن تا حدود زیادی امکان پذیر می باشد. تبدیل لباس به کیف و کوله نیز از دیگر مواردی است که مورد نیاز دانشجویان در فضاهای بین شهری است. یکی از بهترین پارچه های هوشمند که می تواند برای این منظور مورد استفاده قرار گیرد پارچه ی پلی استر ضد زنگ می باشد؛ قابلیت الاستیسیته و مقاومتی این پارچه در برابر سایش باعث می شود که در تهیه و ساخت کیف و کوله بسیار کارآمد باشد.

لباس های فوق مدرن برای دانشجویان

نتایج تحقیق نشان می دهد که کارکرد لباس های فوق مدرن در امنیت روانی و فیزیکی نه تنها دانشجویان بلکه افرادی نظیر تولید کنندگان و دست اندکاران تهیه پوشاک که در فضاهای بین شهری تردد دارند و یا در اندیشه ی ایجاد امنیت و رفاه عمومی می باشند نیز مؤثر است. این لباس های پیشرفته وهوشمند با تکنولوژی قابل پوشش و مواد پیشرفته و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری در قالبی زیبا و مدرن پیش بینی زمانی را می کند که این البسه قابلیت حفظ سلامت انسان را کرده و مشکلات فیزیکی بدن را تشخیص داده و به انسان احساس آرامش و راحتی می دهد. وقتی در زمان کنونی پارچه هایی طراحی و تولید می گردد که دمای بدن انسان را تشخیص داده و خود را با دما و شرایط بیرونی تطبیق می دهند و یا حتی باعث ترمیم بافتهای آسیب دیده پوست بدن می شوند، می توان پیش بینی کرد در زمانی نه چندان دور به پارچه هایی دست پیدا کنیم که شرایط روحی و احساسی انسان را درک کرده و پیش بینی وضعیت های خطرناک را هشدار دهند و یا پوشاک طراحی و اجرا شوند که انسان را از نظرها پنهان ساخته و ناپدید نمایند.

 

ناشر مطلب : آرش ترکمان مشاور و مجری در تهیه انواع پوشاک تبلیغاتی

دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
 • محمد 24 آوریل 2018 / 7:12 ق.ظ

  سلام
  ما به همراه یک گروه از متخصصین حوزه وب گروه تلگرامی
  جامعه وبمستران ایران را لانچ کردیم.

  با توجه به اینکه شما هم در این زمینه فعال هستید خوشحال می شیم به ما بپیوندید
  تا تعاملات مفیدی باهم داشته باشیم
  لینک گروه خدمتتون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code